WordPress Site Hızlandırma | WordPress’i Yakmak!

Adanali

Member
WordPress altyapısını kullanarak oluşturduğunuz siteler bir süre sonra yüklediğiniz eklentiler ve resimlerden sonra yavaşlayabilir, Seo açısından çok büyük önem taşıyan hız konusu wordpress içerisinde çok kolay optimize edilebilir. Rakiplerinizi geçmeniz için sitenizin hem mobil hem de masaüstü versiyonlarında hızlı açılması belki sitenizin 10 kat fazla hit almasına sebep olabilir. Google’ın şuan yapmakta olduğu güncellemede backlinklerin sonunu getirerek ziyaretçiye sunulan kaliteyi ön plana alarak en iyi deneyimi yaşatma yolunda ilerliyor. Bundan dolayı güncelleme bitmeden sitelerimizi optimize etmek çok faydalı olacaktır.

WordPress altyapılı bir site blogger altyapılı bir siteden daha kolay optimize edilebilir ve fonksiyonları baştan uca değiştirilebilir. Bu yüzden bir kaç adımda sitenizi yakacağız.

WordPress Site Hızlandırma
Adım 1: Sitenizi Yakın!

Sitenizin açılış hızına etki eden tüm anasayfa bileşenlerini çöpe atma zamanı geldi, WordPress panelden Görünüm – Bileşenler kısmına gelerek sitenizde gereksiz olan her şeyi kaldırın, Çok ihtiyaç duymadığınız ne varsa kaldırmanız gerekiyor, Bu sayede siteniz açılırken bir kaç saniye daha erken açılabilsin. Ayrıca bunu yazılarınıza da yapabilirsiniz, örneğin yazılarınızın sonunda gereksiz fotoğraf paylaşıyorsanız bu da büyük etki edecektir.

A: Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra ikinci aşama anasayfa açıldığında karşınıza çıkan içerik sayısıdır. Bu genelde bloglarda maksimum 7 adet içerik ile sınırlanmaktadır, maksimum 7 adet içerik göstermek site açılışında büyük etki gösteriyor. Bunu ayarlamak için tema panelinize göz atabilirsiniz, eğer tema panelinizde bu yer bulunmuyorsa wordpress panelinize girin ve Ayarlar – Okuma kısmına gelerek ”En fazla gösterilecek blog sayfası adedi” kısmının değerini 7 olarak değiştirin ve kaydedin.

B: Anasayfa içerisinde bulunan içeriklerde öne çıkarılan resimlerin boyutunu düşürmek sitenizin açılış hızına etki eden diğer bir unsurdur. Bu sorunu çözmek için öne çıkarılan resimleri eklemeden önce boyutunu düşürebilirsiniz, bu şekilde anasayfa da yarı yarıya bir hız artışı yapabilirsiniz.Resimlerinizi Optimize Edin!
Anasayfanızı optimize ettiğinize göre şimdi sıra içeriklerinize geldi, Her blog sitesi içeriklerini görsel açıdan zenginleştirmek için görsel kullanır, bu sayede daha estetik görünüme kavuşur, Peki ekleyeceğiniz görsellerin boyutu normalden çok yüksek durumdaysa bu durumda ne yapabilirsiniz? Bu durumda size önereceğim WP Smush eklentisini kullanabilirsiniz. Bu sayede siz her görsel eklediğinizde otomatik olarak görselin boyutunu yarı yarıya düşürüyor, diğer bir özelliği ise görsellerinizin boyutu düşse dahi kalitesi düşmüyor. Bu sayede açılış hızını yükseltebilirsiniz.

WP Smush Eklentisini sitenize eklentiler kısmından yükle diyerek kurun, ardından yüklü eklentiler kısmına gelin ve eklentinin ayarlar tuşuna tıklatın. Daha sonra şu aşağıdaki resimlerdeki gibi ayarlarınızı düzeltin, Ayarları yaptıktan sonra artık resim eklediğinizde otomatik olarak sıkıştırılacaktır.