Ukrayna’da Savaş: Alman gönüllü savaş görevi hakkında rapor veriyor

Piper

New member
Videoyu izleyin: Alman gönüllü Ukrayna ordusundaki görevleri hakkında rapor veriyor.

Jonas Kratzenberg 282 gün boyunca Ukrayna’daydı ve Ukraynalılar tarafından yönetilen uluslararası bir gücün parçasıydı. Grubu “yüksek hızlı görevler” için kullanıldı. Genellikle akşamları bir WhatsApp alırlar. “Sonra sıcak kömürlerin üzerine oturdunuz, dergiler kontrol edildi, su dolduruldu.”
Oradan, çoğunlukla ham siparişlerin verildiği bir ara üsse gitti. Görev sadece İngilizce’ye biraz bölündü, ardından zırhlı araçlarla başladı. 1-2 gün sonra üsse geri döndüler. Lejyonda düşmandan 1 kilometre uzaktaydınız, kara kuvveti olarak katlanan bir kürek menzilindeydiniz. “Sadece çalışıyorsun.” Düşmanı onlar uyurken bile şaşırttın. “Az önce suratımıza bir Kalaşnikof dayadık ve ‘Merhaba, siz bizim tutsaklarımızsınız’ dedik.” Sonra Ruslar götürüldü. Onlara tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Ukrayna tarafında münferit savaş suçları da var. Bazılarının vurulduğuna da tanık oldu.
Gönüllü, Ukrayna’da savaş görevi ilan etti
Durum neredeyse hiçbir zaman tam olarak onlara önceden duyurulduğu gibi olmadı. Bir keresinde 20-30 ayrılıkçının olması gereken bir yere gönderildiler. Vardıklarında, iki BMD-4 tankıyla 100 Hava İndirme birliğiyle karşılaştılar. O zaman doğaçlama yapmalısın. “Ateş altında, özellikle düşman tanklarına karşı geri çekilmek kesinlikle berbat.”
Ukrayna NATO standardında değil. Çok iyi eğitilmiş birimler var. Ama aynı tugayda bazı NATO ülkelerinde bazen temel eğitimden bile geçemeyen askerlerle karşılaşıyorsunuz. Bunun nedeni aceleci seferberliktir. Bu amaçla gönüllü birlikler kurulmuştur. Daha yaşlı Sovyet subayları genellikle bir Rus zihniyetine sahipken, diğer genç askerler Batılı düşünüyor. Onun bakış açısına göre Ukrayna, öğrenme ve doğaçlama yapma konusunda çok yetenekli. Bu, komutanların savaş alanındaki esnek kararlarını etkiler. MT-LB’ler (yollarda zırhlı nakliye araçları) gibi silahlar da dönüştürülür. “Ukraynalılar ve Ruslar alabildikleri hemen hemen her şeyi mahvediyorlar.” Hem Kharkiv’de hem de Herson’da Ukrayna’yı sık sık hafife aldı. “Batı desteğiyle, Batı eğitimiyle, şu anda kurulan yeni birimlerin – yani henüz ön cephelerde görülmemiş – büyük potansiyele sahip olduğuna inanıyorum.” “Bize her zaman cesaret veren şeylerden biri Rusların beceriksizliğidir, bilirsiniz ki yapabileceğiniz en aptalca hataları yapmış olsak bile yine de kurtulacağız çünkü Ruslar muhtemelen daha da aptallaştılar.”
Ruslar Bucha’yı terk ettikten kısa bir süre sonra
Rus birlikleri gittikten kısa bir süre sonra yoldaşlarıyla Bucha’daydı. Görüntüler zihnini yakmış olsa da uzun vadede onu meşgul eden şey değildir. Aksine, cephedeki çatışmaların yükünü taşıyordu. Savaşın stresi, taze kan kokusu, tankların ateşlenmesi, topçuların uğultusu – onu endişelendiren bunlar. Artık iç sesini dinliyor ve ihtiyacı olduğunda yardım istiyor. Ama bazen böyle şeyler gerçekten 10 yıl boyunca ortaya çıkmazdı.

Savaşın başında Almanya’da çok az şey olması onu üzdüğü için Ukrayna’ya gitti. Askeri becerileri konusunda yardım etmek istedi. “Ben de savaşmak istedim. Tıpkı pilotun kokpitte olmak istediği gibi asker de savaş alanında olmak istiyor.”
Almanya’ya geri dönmesini tetikleyen faktörlerden biri, drone saldırısında aldığı şarapnel yaralanmasıydı. Kafasında ve gözünün arkasında hala kıymıklar var. O zamandan beri tek gözündeki görüşü daha da azaldı, ancak kör değil. Bu konuda çok şanslıydı. Geri dönüş sebebi arkadaşları ve ailesiydi. Kız arkadaşıyla Ukrayna’da tanıştı. Şimdi Almanya’da birlikte yaşıyorlar. “Ukrayna’daki zamanı, ordudaki zamanı özlüyorum.” Ancak ailesini bir daha geride bırakmak istemiyor.

Nele Balgo, Ukrayna ordusunda eski bir gönüllü olan Jonas Kratzenberg ile konuşuyor. Daha