Optik yanılsama: ışınları görebiliyor musun? Beynimiz bizi bu şekilde kandırıyor

Piper

New member
Videoyu izleyin: Yeni optik illüzyon beynimizi kandırıyor – Parlak ışınları görebiliyor musunuz?

Grafiğin ortasına bakın. Parlak çizgilerin artık merkezden dışarı doğru yayıldığını görüyor musunuz? Bu yeni keşfedilen bir optik yanılsamadır. Beyin, parlak ışınları görmemiz için ağdaki belirli noktaları birbirine bağlar. “Parlak hale” adı verilen illüzyon, sanatçı Michael Karlovich tarafından 2019 yılında tasarlandı. Şirket logosu için, bir tür ağ oluşturmak üzere birkaç yedigeni bir araya getirdi.

“İllüzyonumu ilk gördüğümde, daha önce hiç görmediğim bir etkiyi görüyormuşum gibi hissettim. Hoş bir şekilde şaşırdım ama sonuçta bu etkinin nasıl ortaya çıktığını görünce hayrete düştüm.” Michael Karlovich, Canlı Bilime Karşı

Sinirbilim alanında geçmişi olan Karlovich, optik yanılsamanın temeline inmek için psikolog ve veri bilimci Pascal Wallisch ile birlikte çalıştı. Şimdi sonucu uzman bir dergide yayınladılar.

Grafik döndükçe veya daha fazla dolaşma eklendikçe etkinin arttığını buldular. Grafiğin renginin de ışınların gücü üzerinde etkisi vardır.

“En önemli şey Haberin Detaylarıdaki renkler ile grafikler arasında güçlü bir kontrastın olması. Kontrast ne kadar yüksek olursa ışınlar da o kadar güçlü olur.” Michael Karlovich, Canlı Bilime Karşı

Beynin bir şeylere inanmaya yönlendirildiği optik illüzyonlar tamamen yeni bir şey değil. Ancak bu tür şu anda yalnızca ızgara desenlerinde bilinmektedir. Bakıldığında her beyaz kesişme noktasında siyah noktaların göründüğü Hermann ızgara yanılsaması gibi.

Karlovich, “parlak halesinde” daha fazla araştırma yapılması için potansiyel görüyor. Sonuçta beynimizin dünyayı nasıl algıladığını ve yeniden yapılandırdığını öğrenmek için optik yanılsamalar kullanılabilir. Daha