Libya: Selden sonra 10.000 kişi kayboldu, yardım malzemeleri yolda

Piper

New member
Videoyu izleyin: Libya’daki sel mağdurlarına nasıl yardım ediliyor.

Libya’da yaşanan şiddetli sel felaketinin ardından yerel ve uluslararası yardım kuruluşları, etkilenenlere destek sağlamaya çalışıyor. Başkent Trablus’tan gelen malzeme ülkenin kuzeydoğusundaki El Abraq Uluslararası Havalimanı’na ulaştı. Türkiye’de yardım malzemelerini taşıyan uçaklar bu sabah havalandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a göre, Türk polis ve kurtarma yetkililerinden personelin yanı sıra diğer kayıp kişileri aramak için araçlar da yolda. Kızılhaç ve Kızılay Derneği, yaklaşık 10.000 kişinin kayıp olduğunu tahmin ediyor. Yetkililere göre, yalnızca doğu Libya’da büyük çapta etkilenen Derna şehrinde 1000’den fazla ölü insan kurtarıldı. Orada yaşayanlar şehrin üzerinde çöken barajları belgeledi.
Acil durum komitesinin bir üyesine göre, tahliye edilen su nedeniyle şehrin dörtte biri yok oldu. Cesetler denize, vadilere ve binaların altına sürüklendi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Almanya’da federal hükümet şu anda olası yardım önlemlerini inceliyor. Yıllar süren çatışmaların ardından Libya siyasi olarak Doğu ve Batı arasında bölünmüş durumda. Devlet kurumları büyük ölçüde çöktü. Uluslararası alanda tanınan hükümetin doğu bölgeleri üzerinde hiçbir kontrolü yok. Daha