Libya: Darna’da 20.000’den fazla kişinin ölmesinden endişe ediliyor

Piper

New member
Libya’da fırtınalar
Sel mağdurları için toplu mezarlar: Darna’da 20.000’den fazla kişinin ölmesinden korkuluyor

Videoyu izleyin: Sel mağdurları için toplu mezarlar: Yalnızca Darna şehrinde 20.000’e kadar ölü.

HİKAYE: Libya’daki sel felaketinin ardından acil servisler mağdurları ve kayıp kişileri aramaya devam ediyor. Ancak çoğu zaman yalnızca cesetleri çıkarabiliyorlar. Özellikle ağır darbe alan sahil kasabası Derna’nın belediye başkanı, ölüm sayısının 20.000’e kadar çıkabileceğini varsayıyor. Abdulmenam Al-Ghaithi Çarşamba günü el-Arabiya yayıncısına yaptığı açıklamada, bunun şehrin yıkılan kısımlarına dayandığını söyledi. Şu ana kadar hükümet yetkilileri Derna’da 5.300’den fazla kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Fırtınada kaç kişinin ölmüş olabileceği sorulduğunda bu doktor Çarşamba günü gözyaşlarına boğuldu. Adam, rakamların çok büyük olduğunu ancak spesifik bir şey söyleyemediğini söylüyor. Önceki bulgulara göre şiddetli yağmur sonrasında şehrin üzerinde bir baraj yıkılmıştı. Daha sonra bir gelgit dalgası 125.000 nüfuslu kasabanın içinden geçerek tüm sokakları denize sürükledi. Bu arada Almanya’dan da yardım geldi. Yardım malzemeleri Çarşamba günü Bavyera’daki Teknik Yardım Ajansı’nın lojistik merkezine yüklendi. “Bavyera bölge derneğinin lojistik merkezinden yerel olarak acil ihtiyaç duyulan aileler, çadırlar, uyku tulumları, battaniyeler, uyku tulumları gibi çeşitli yardım malzemelerini gönderiyoruz. Ayrıca sel mağdurlarının geceyi sahada geçirebilmesi için kamp yatakları da gönderiyoruz. kuru bir yer olsun “Başınızı sokacak bir çatınız olsun.” Perşembe günü, yardım malzemeleri Aşağı Saksonya’daki Wunstorf üssünden Bundeswehr uçakları kullanılarak Libya’ya gönderilecek. Daha

Libya’da olağanüstü hal: Çok sayıda kişiden eser yok ve her geçen gün daha fazla ölü çıkarılıyor. Darna şehri üzücü bir rekora imza attı. Bu arada Almanya kriz bölgesine yardım gönderiyor.

Libya’da sel felaketinde ölenlerin sayısının ciddi oranda artabileceğinden korkuluyor. Liman kenti Darna’daki durum özellikle korkunç. Belediye Başkanı Abdel-Moneim al-Gheithy, Arap televizyon kanalı Al-Arabija’ya şunları söyledi: “Çok yüksek sayıda kurban bekliyoruz. Darna şehrinin tahrip edilen bölgelerine bakıldığında 18.000 ila 20.000 ölü olabilir.” Fırtına “Daniel” Pazar günü Kuzey Afrika ülkesini vurdu. Darna yakınlarında iki baraj patladı ve 100.000 nüfuslu şehrin tüm mahalleleri denize sürüklendi. Bütün sokaklar metrelerce çamura battı.

Kurtarma ekipleri enkaz altında hayatta kalanları aramaya devam etti. Ancak insanları canlı bulma umudu giderek azalıyor. Sosyal medyadaki Haberlarda ölüleri taşıyan araç konvoyları görülürken, diğer görüntülerde denizde yüzen cesetler görülüyordu. Kurtarılan kurbanlar toplu mezarlardaki ceset torbalarına gömüldü. Olağanüstü hal, iç savaşın yaşandığı ülkenin diğer bölgelerinde de geçerli olmaya devam ediyor. Bu arada, hayatta kalanlara daha fazla insani yardım sağlanması yönünde çaresiz çağrılar yapılıyor. Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) X tarihinde açıkladığı gibi, yalnızca Darna’da 30.000’den fazla kişi evsiz kaldı. 10.000 kişi kayıptı.

Almanya’dan yardım malzemeleri Libya’ya gidiyor

Bu arada Alman Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) yardım teslimatlarını başlattı. Organizasyona göre 100 aydınlatmalı çadır, 1.000 kamp yatağı, 1.000 battaniye, 1.000 uyku matı ve 80 jeneratör bulunuyor. Örgütün bir sözcüsüne göre sekiz kamyon Çarşamba akşamı Hannover yakınlarındaki Wunstorf’a doğru yola çıktı. Kargonun bu perşembe günü Libya’daki Bundeswehr üssünden getirilmesi gerekiyordu. Libya daha önce de uluslararası yardım talebinde bulunmuştu.

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar da Perşembe günü acil durum ekibinin kötü etkilenen Darna şehrine geldiğini duyurdu. Organizasyon, X platformunda (eski adıyla Twitter) lojistikçiler ve sağlık personelinden oluştuğunu duyurdu. Ayrıca yaralıların tedavisi için acil durum ekipmanı ve Libya Kızılayı’na ait yardım kuruluşu için ceset torbaları da getiriyorlar.

Suudi Arabistan merkezli “Arab News” gazetesinin haberine göre endişeler, Libya’nın Avrupa’ya geçişte bir basamak olduğu 40’tan fazla ülkeden yüz binlerce mülteci ve diğer göçmenleri de kapsıyor. Sel nedeniyle sürüklenip giden bu kişiler arasında mağdurların da olma ihtimali olduğu söylendi.

Darna’nın yanı sıra Al-Baida, Al-Marj, Susa ve Shahat gibi diğer şehirler de etkilendi. Libyalı bir doktor, “Sadece durumu anlayan insanlara ihtiyacımız var; lojistik yardıma, insanların kokusunu alabilen ve onları yerden kaldırabilen köpeklere. Sadece insani yardıma, ne yaptıklarını gerçekten bilen insanlara ihtiyacımız var” dedi. İngiliz yayın kuruluşu BBC Darnas yakınlarındaki bir klinikte.

cl/DPA/Reuters
çevrimiçi yıldız

#Konular