Gazze: Öncesi ve sonrası – drone Habersu yıkımın boyutunu gösteriyor (Haber)

Piper

New member
Fotoğraflardan önce ve sonra
Gazze Şeridi: Drone görüntüleri yıkımın boyutunu gösteriyor

Videoyu izleyin: Öncesi ve sonrası resimleri – drone görüntüleri Gazze Şeridi’ndeki yıkımın boyutunu gösteriyor.

Gazze Şeridi, 7 Ekim öncesi ve sonrası. Bir zamanlar hareketli bir yerleşim alanı olan yer artık moloz yığınlarıyla dolu bir manzaraya dönüşmüş durumda. Çocukların sokakta oynadığı yerlerde artık bomba çukurları ve yıkılmış binalar var. On binlerce insan evsiz. Daha

Radikal İslamcı Hamas’ın İsrail’e saldırısından bu yana Gazze Şeridi’nde büyük İsrail saldırıları yaşandı. Çok sayıda bina yıkıldı ve binlerce insan öldürüldü. Drone Haberları yıkımın boyutunu belgeliyor.

İnsani yardım kuruluşları, Gazze Şeridi’ndeki ateşkes sırasında bölgenin kuzeyine tonlarca yardım ulaştırdı. BM acil yardım ofisi OCHA’nın Salı günü bildirdiği gibi, bunlar arasında hazır yemek, içme suyu, çadır ve battaniyelerin yanı sıra ilaçlar da vardı. İsrail saldırıları ve Hamas gibi Filistinli terörist örgütlerle mücadeleler nedeniyle haftalardır oraya erişimleri sağlanamadı. İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyini boşaltma çağrılarına rağmen yüz binlerce insanın hâlâ orada kaldığı tahmin ediliyor.

Elektrik üretimi için yakıt ve tuzdan arındırma tesisleri, su pompa istasyonları ve atık su arıtma tesisi için malzeme de teslim edildi. Geçtiğimiz haftalarda elektrik kesintisi nedeniyle kapatılmıştı. Kısmen ağır hasar gören Gazze kentindeki Şifa Hastanesi, böbrek hastaları için diyaliz istasyonunu yeni yakıtla yeniden açtı. Güneydeki halkın içme suyu diğer şeylerin yanı sıra İsrail’den gelen iki boruyla sağlanıyor.

Ortadoğu’da mücadele

Yıkıntı halinde: Yedi hafta süren savaşın ardından Gazze Şeridi’nin kuzeyi böyle görünüyor

Yardım Gazze Şeridi’nin kuzeyine de ulaşıyor

Gazze yetkililerine göre, 7 Ekim’den bu yana ve ateşkesin kısa süre öncesine (23 Kasım) kadar süren saldırılarda 14.800’den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu rakam, bilgileri bağımsız olarak doğrulamayan OCHA tarafından verildi. 25 Kasım itibarıyla Gazze Şeridi’nde 75 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Raporda, 2,2 milyondan fazla sakinden yaklaşık 1,8’inin saldırılar ve evlerinin yıkılması nedeniyle yerinden edildiği tahmin ediliyor. Yaklaşık 1,1 milyon insan, BM Ortadoğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) işlettiği tesislere sığındı. Tamamen kalabalık olduğundan ishal, solunum yolu ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıklar burada yayılıyor. 190.000 kişi daha okullarda, balo salonlarında veya toplum merkezlerinde kamp kurdu, diğerleri ev sahibi ailelerin yanına yerleştirildi. 46.000 evin yıkıldığı ve 234.000’den fazlasının hasar gördüğü tahmin ediliyor. Bu da toplam yaşam alanının yüzde 60’ına tekabül ediyor.

ay
DPA
Reuters

#Konular