Bolivya: Patlama kurbanına aldatıcı bir şekilde gerçek protez el verildi (Haber)

Piper

New member
Videoyu izleyin: Dinamit patlaması kurbanı aldatıcı bir şekilde gerçek protez eline kavuşuyor.

Richard Vargas’ın ellerini kaybetmesinin üzerinden altı yıl geçti. Bir dinamit patlamasıyla. Bu Bolivya’da alışılmadık bir durum değil. Patlayıcı birçok yerde kullanılıyor. “15 Ağustos’tu, artık hatırlamıyorum çünkü 15 gün yoğun bakımdaydım. Uyandığımda ellerim artık yoktu.” Richard Vargas ellerini kaybettikten sonra metal işçisi olarak işini de kaybetti, yoksullaştı ve sosyal ayrımcılığa maruz kaldı. Ama bugün iki protez el takıyor; aşırı gerçekçi, aldatıcı derecede gerçek. Artık elleri olmadığı için kimse ona bakmıyor. Ayrıca alüminyum fabrikasındaki eski işine de geri döndü. Aynı zamanda taş ustası olarak da çalışıyor ve mezar taşları tasarlıyor. Bugüne kadar Bolivya’ya yönelik protezler büyük ölçüde Avrupa veya Kuzey Amerika’dan ithal ediliyordu. Bunlar binlerce ABD dolarına mal oluyor ve bu da kısa sürede Bolivya’nın altı yıllık asgari ücretine eşit olabiliyor. Ancak daha sonra Bolivyalı elektromekanik mühendisi Antonio Riveras’ın aklına bir fikir geldi ve Creotec şirketini kurdu. Yapay, hiper gerçekçi uzuvlar, kullanıcının yaşına ve cilt tonuna mümkün olduğunca yakın olacak şekilde tasarlandı. “Mesela 55 yaşında, boyu 1.60 metre olan ve tabii ki bana göre daha koyu ten rengine sahip bir insana yönelik bir protez bu. Bunlar genellikle piyasada bulunmaz. Teknolojiyi geliştirdim ve buraya getirdim. Artık bu protezleri çok gerçekçi bir şekilde yaratmak için plastik sanatçıları ve anaplastologları kullanıyoruz.” Teklifi düşük gelirli Bolivyalılara yönelik. Bir protezin fiyatı yaklaşık 300$’dır. Daha