Bolivya: Kayıp adam ormanda bir ay hayatta kaldı (Haber)

Piper

New member
Şans ve solucanlarla
Bir Av Gezisinden Sonra Kayboldu: Bir Adam Ormanda Bir Ay Nasıl Hayatta Kaldı?

Videoyu izleyin: Adam ormanda şans ve solucanlarla bir ay hayatta kalıyor.

HİKAYE: Kardeşleri tarafından destekleniyor ama o yürüyor – ve yaşıyor. Kurtarma ekipleri bu adamı bir ay kaldıktan sonra kuzey Bolivya ormanlarında tek başına buldu. Kakao çiftçisi, Ocak ayının sonunda arkadaşlarıyla bir av gezisindeyken Beni departmanının ormanında kayboldu. Orijinal ses Hayatta kalan Jhonatan Acosta: “İnanılmaz, bu kadar uzun bir süre sonra birinin beni hala aradığına inanamadım.” 30 yaşındaki yaralı kurtarıldıktan sonra hastanede tedavi altına alındı. Yerel basında çıkan haberlere göre, istenmeyen macerasında yaklaşık 17 kilo verdi. Orijinal ses Jhonatan Acosta, kurtulan: “Solucanlar, böcekler yedim. Bunca gün hayatta kalmak için neler yaşadığımı tahmin edemezsin. Tanrı’ya şükürler olsun, bana yeni bir hayat verdi.” Doğrulanırsa, adam Amazon ormanlarında hayatta kalma rekoru sahiplerinden biri olabilir.

Daha

Bolivyalı bir adam, bir ay boyunca Amazon yağmur ormanlarında kaybolduğunu ve sağ olarak kurtarıldığını söyledi. Gözyaşları içinde hikayesini anlatıyor.

Bolivya’da bir adam Amazon yağmur ormanlarında bir ay boyunca böcek ve solucan yiyerek, yağmur suyunu çizmelerinde toplayarak ve kendi idrarıyla birlikte su içerek hayatta kaldığını söylüyor. Doğrulanırsa, 30 yaşındaki Jhonatan Acosta, Amazon’daki en uzun hayatta kalma mücadelelerinden biri için rekor kırmış olacaktı. Acosta’nın ailesi tarafından Ocak ayı sonlarında kayıp olduğu bildirildi. Dört arkadaşıyla birlikte yağmur ormanlarında avlanmak için yola çıkmış, ancak 25 Ocak’ta arkadaşlarından ayrılmıştı. Tam bir ay sonra, geçen Cumartesi, arama ekipleri tarafından bulundu.

Bolivya: Av gezisinden sonra kayıp

Salı günü Unitel TV’ye verdiği demeçte, “Hayatta kalma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak bana çok yardımcı oldu: Böcek yemek, idrarımı içmek, solucan yemek zorunda kaldım. Hayvanların saldırısına uğradım” dedi. Acosta, ayın yarısında yağmur yağdığını bildirdi. Mümkün olduğu kadar çok yağmur suyu toplamak için lastik çizmelerini kullandı. 30 yaşındaki Bolivyalı, “Tanrı’dan yağmur diledim” dedi. “Yağmur yağmasaydı hayatta kalamazdım.” Yağmur durunca kendi idrarını içti. Geceleri her türden hayvan tarafından ısırıldı.

Ekvador’un yağmur ormanlarında

Yerli halk, şirketlerin sömürüsüne karşı kendilerini savunmak için zehirli okları ve palaları nasıl kullanıyor?

Yağmur ormanlarında yönünü şaşırmış

Acosta’nın bildirdiğine göre, medeniyete geri dönmek için yağmur ormanlarında yönsüz bir şekilde yaklaşık 40 kilometre yürüdü. Ancak çok geçmeden daireler çizdiğini fark etti. 1981’de İsrailli maceracı Yossi Ghinsberg, Bolivya’daki Amazon yağmur ormanlarında üç hafta hayatta kalmıştı. Deneyimleri daha sonra İngiliz aktör Daniel Radcliffe’in oynadığı filme alındı. 2021’de pilot Antonio Sena, Brezilya’da 38 gün boyunca Amazon’a zorunlu inişten sağ kurtuldu. 2022’de yedi ve dokuz yaşındaki iki erkek kardeş, Brezilya yağmur ormanlarında 25 gün geçirdikten sonra kurtarıldı.

ay
AFP
Reuters

#Konular