“Avrupa buna izin veriyor”: Tobias Schlegl, Akdeniz’deki deniz kurtarma çalışmalarını aktarıyor

Piper

New member
#VOXVoice
“Görüntüler aklımdan çıkmıyor”: Tobias Schlegl Akdeniz’de denizde kurtarma çalışmalarını anlatıyor

Videoyu izleyin: “Görüntüleri aklımdan çıkaramıyorum” – Tobias Schlegl, Akdeniz’deki deniz kurtarma olayını anlatıyor.

Bu görüntüleri aklımdan çıkaramıyorum.
Özellikle geceleri ortaya çıkıyorlar:
Hamile kadınların, Çocuklar küçük teknelere tıkıştırıldı… neredeyse dalgalar tarafından yutulacaktı!

Ben Tobi Schlegl ve Akdeniz’de acil sağlık görevlisi olarak görevlendirildim. ile Deniz Gözü 4. Operasyonda 408 kişiyi kurtardık.

Kollarımda hipotermik, bilinci kapalı sekiz yaşında bir oğlan çocuğu tutuyordum.
Amidou. Tamamen susuz kalmıştı. Nabzı çok düşüktü.
Tıbbi bakımımız olmasaydı Amidou hayatta kalamazdı.

İnsanlar neredeyse her gün Akdeniz’de boğuluyor. Ve Avrupa buna izin veriyor.
Devletin deniz kurtarması yoktur; yalnızca sivil, kendi kendini organize eden ve bağışlara bağımlıdır.

Hayatta kalan birinden gelen şu mesajı okumak isterim:
“Yolculuğum sırasında Libya’da köle olarak satıldım.
Kaçmam beş ay sürdü.
Geçişimizden önce sahilde beklemek zorunda kaldım.
Kimse hayatta kalacağımıza inanmıyordu.
Deniz çok büyük ve sınırsız olduğu için herkes ölesiye korkuyordu.
Ve görebildiğim tek şey dalgalardı.
Geçiş bir kabus gibiydi.
Gibi o “Bizi kurtardığınızda sanki tüm dünyayı kurtarmış gibiydiniz!”

Hakkında yapılan tüm tartışmalarda Göç bizim için açık olmalı.
Birisi yaşam mücadelesi veriyorsa ve acil bir durumdaysa, Yapması gerekiyor, ona yardım edilmesi gerekiyor.
Başka yolu yok.
Bu en düşük, ortak insan paydası olmalı.
Ben acil sağlık görevlisiyim.
Ve kimin yardımıma ihtiyacı olursa olsun, onun geçimini sağlayacağım.
Kimin yaşamasına izin verilip kimin verilmeyeceğine kimsenin karar verme hakkı yoktur.

Hepimiz aynı yaşam hakkına sahibiz.
Başka yere bakmayı bırakalım.
Avrupa’nın dış sınırlarında yaşananlar hepimizi ilgilendiriyor.
Amidou için.
İnsanlık için.
Daha

#VOXVoice formatında acil sağlık görevlisi Tobias Schlegl, Akdeniz’deki deniz kurtarma görevini anlatıyor. İle Sea-Eye 4’ün 408 kişiyi kurtarmasına yardım ediyor. İzlenimlerini aktardığı Haberda insanları daha insancıl görünmeye ve daha insancıl olmaya çağırıyor.

Vox*’taki ortaklarımız #VOXVoice biçimini gönderir. Her bölümde tanınmış bir kişilik, dikkatleri özel, kişisel bir konuya odaklıyor. Vox ile olan işbirliğimiz kapsamında format Haberler’de de yayınlanacak.

*RTL Grubunun bir parçası olan Vox, Stern ve Gruner + Jahr gibi Bertelsmann’a aittir.

#Konular