111 yaşındaki Avustralyalı, yaşlılığını egzersize bağladı

Piper

New member
Videoyu izleyin: ‘Spor salonunu seviyorum’ – 111 yaşındaki Avustralyalı yaşlılığını egzersize bağlıyor

Catherina van der Linden bu hafta 111 yaşında olacak. Avustralya’da yaşayan en yaşlı kişi 26 Ağustos’ta doğum gününü kutluyor.
Neşeli kadın, Güney Avustralya’nın Adelaide kentinde bir huzurevinde yaşıyor.
Peki Catherine’in sırrı nedir? İnsan bu kadar yaşlılığa nasıl ulaşır?
Catherina muhtemelen bunu genlerine ve spor salonuna düzenli ziyaretler ve huzurevinde yürüyüşler içeren aktif yaşam tarzına borçludur.
Catherine, “Bazen biraz yorulduğumda kendimi zorluyorum ve artık eskisi gibi enerjiye sahip olduğunuzu görmek için kendiniz için bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünüyorum” diyor.
Catherine’in bir teyzesinin de 110 yaşına kadar yaşadığı söyleniyor, ancak tüm kardeşleri, diğer teyzeleri ve amcaları altmışlı ve yetmişli yaşlarında öldü.
Catherina van der Linden, 1912’de Hollanda’da doğdu ve 1955’te eşi ve çocuklarıyla birlikte Avustralya’ya göç etti. Orada üzüm toplayıcı, hemşire asistanı, daktilo ve katip gibi çeşitli işlerde çalıştı.
Bugün Catherine ailesiyle, arkadaşlarıyla ve huzurevinin sakinleriyle birlikte olmaktan hoşlanıyor.
Dört çocuğu, 10 torunu ve 15 torununun çocuğuyla birlikte 111. yaşına giren sanatçıya, sevdikleriyle birlikte nice güzel anlar da eşlik edecek.
Catherine’in uzun ömür için tavsiyesi şu: “Kendinizden ve hayatın size sunduklarından memnun olun. Bazen çok iyi olmayabilir, bazen daha iyi olabilir ama iyinin yanında kötüyü de kabul etmelisiniz ve hayatı keyifli hale getirmek mümkün. Ve elbette: hareket etmeye devam edin, hareketsiz oturmayın”.

Daha